A N G I E L S K I
D L A
N A J M Ł O D S Z Y C H
Get Adobe Flash player

Jak ćwiczyć z dzieckiem?
Niektóre mamy obawiają się, że ich znajomość angielskiego jest zbyt słaba, aby uczyć dziecko.
Odpowiednie materiały audio czy też udział w przystosowanych do wieku zajęciach na pewno pomogą w tym, aby nasze dziecko nauczyło się mówić w miarę szybko, sprawnie i z dobrą wymową.
Ale każda mama (niania, tato, babcia itp.), jeśli ma chęć, cierpliwość i czerpie z tego radość, może pomóc dziecku w przyswojeniu choćby kilku słówek.
Nie jest tu potrzebna biegła znajomość języka.
Oto nasze propozycje najprostszych ćwiczeń z językiem angielskim dla maluszków:
1. Liczebniki- choćby do 10 czy 11
Co prawda, same liczebniki są dla tak małego dziecka jeszcze abstrakcją. Jednakże możemy nauczyć ich choćby „śpiewająco” z wykorzystaniem odpowiednich piosenek. Możemy też liczyć niemal wszystko, co da się policzyć. Zatem policzymy paluszki u rąk, misie na półce, jabłka w kuchni czy też schody, itp. Liczmy zawsze, gdy mamy okazję.
2. Kolory: blue, green, red, yellow, etc.
Korzystamy z klocków, kawałków papieru kolorowego, tudzież z innych przedmiotów. Dobrze, aby były jednolitego koloru. Przejdźmy się po mieszkaniu i wskażmy, po kolei, czerwone przedmioty (red bag, red shoes, red tomato). Najczęściej nasze dziecko dopiero uczy się rozróżniać kolory. Zatem może rozróżniać je zarówno po polsku i po angielsku:)
3. Części ciała- choćby popularne: head, shoulders, knees, toes :)
Możemy śpiewać; możemy wskazywać na własne części ciała. Możemy wykorzystać np.lalkę  czy misia. Połączmy z nauką czy też raczej zabawą liczebnikami.
(one nose, two eyes, ten fingers, ten toes)
4. Owoce/warzywa: bananas, oranges, apples, potatoes, tomatoes, carrots, etc.
Wiadomo. Co tylko znajdziemy w kuchni.  Można też wykorzystać drewniane lub plastikowe warzywa i owoce, o ile takie posiadamy pośród zabawek. Zabawę z owocami można połączyć z nauką kolorów czy liczebników.
(red tomato, green cucumber, three apples, four pears)
5. Czasowniki: sit (down), stand (up), close/open (your eyes), sleep, dance, etc.
Ważne, aby każdą z czynności można było pokazać. Zatem skaczmy, siadajmy i wstawajmy na zmianę, zamykajmy (i otwierajmy) oczy, nazywając czynności po angielsku. Dziecko z pewnością szybko zacznie nas naśladować (w ruchach i…mowie) i, co jest równie ważne, będzie się przy tym dobrze bawić.
6. Rodzina: mummy, daddy, sister, brother, etc.
Nazywamy każdego z członków najbliższej rodziny; można również wykorzystać fotografie w rodzinnym albumie. Można też taki album stworzyć na użytek tych ćwiczeń. Pozostanie nam wspaniała pamiątka z  rodzinnych zajęć z angielskiego.
7. Zabawki: doll, teddy bear, car, etc.
Wykorzystujemy najbardziej ulubione, najmilsze zabawki naszego dziecka.
8. Zwierzątka: cat, dog, monkey, chicken
W tym przypadku również najbardziej przydatne okazują się pluszowe zabawki. Ale jeśli mamy żywe zwierzątka w domu, wtedy jest jeszcze lepiej:)
9. Przedmioty, jakie znajdziemy w pokoju: table, chair, cupboard, carpet, TV
Rozejrzyjmy się po pokoju, uruchamiając wyobraźnię :)
W przypadku takich ćwiczeń bardzo pomocne okazują się specjalne, przystosowane dla najmłodszej grupy wiekowej słowniki obrazkowe. Są one kolorowe, interaktywne i przyciągające wzrok naszego dziecka.

Copyright © 2019 Angielski dla najmłodszych. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.